Με άφατη θλίψη ανακοινώνουμε την απώλεια του εκλεκτού και αγαπητού μας Βασίλη Μητρόπουλου, Καθηγητή Μουσικής Επιστήμης, ο οποίος υπηρέτησε στο σχολείο μας κατά τα σχολικά έτη 2020-2022. Επρόκειτο για έναν εξαίρετο συνάδελφο με ήθος, όραμα, οξύ πνεύμα, πειθαρχημένο και οργανωτικό.

Ο Βασίλης χαρακτηριζόταν από το ασίγαστο πάθος του για τη μουσική επιστήμη, επιδόθηκε στη σύνθεση μουσικών έργων και στη συγγραφή επιστημονικών βιβλίων. Αφοσιώθηκε με σθένος στη διδασκαλία των μαθητών/-τριών του, τους/τις καθοδηγούσε και παρέδιδε εθελοντικά μαθήματα σε εκείνους/-ες, που στόχευαν να εισαχθούν σε Τμήματα Μουσικών Σπουδών.

Το Μουσικό Σχολείο Αθήνας θρηνεί τον πρόωρο θάνατο του αγαπητού μας συναδέλφου, επιστήμονα και φίλου, Βασίλη Μητρόπουλου. Η ανάμνησή του θα μείνει χαραγμένη στην καρδιά και στο νου μας.

Συμμεριζόμαστε και συμμετέχουμε στο πένθος της οικογένειάς του.