Το ''Ρεμπέτικο Σύνολο" του Μουσικού Σχολείου Αθήνας συμμετέχει στο "1st Athens Rebetiko Festival", με μια επιλογή λαϊκών τραγουδιών και ορχηστρικών θεμάτων των μεγάλων δημιουργών του ρεμπέτικου.

Σάββατο, 12/10/2024, 16:35 στο "Ελληνικό μολύβι", Ιερά Οδός 154, Αιγάλεω.

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή των παιδιών του Μουσικού σχολείου Αθήνας στην 2η συνάντηση μουσικών σχολείων Αττικής, που διοργανώνει από πέρυσι  το Ίδρυμα Σταύρος  Νιάρχος σε συνεργασία με την Εθνική Λυρική Σκηνη.  Το εβδομαδιαίο αυτό σεμινάριο, που έλαβε χώρα από τις 2 έως  τις 10 Σεπτεμβρίου στους χώρους του ιδρύματος, έκλεισε τον κύκλο του με δυο συναυλίες στην Αγορά του ΚΠΙΣΝ και στην αίθουσα Σταύρος Νιάρχος. Οι μαθητές μας ξεκίνησαν  δημιουργικά την νέα σχολική χρονιά και έδωσαν το ραντεβού για τον επόμενο Σεπτέμβρη στο ΚΠΙΣΝ.

Μπορείτε να δείτε το αφιέρωμα της ΕΡΤ σε αυτή τη σειρά συναυλιών ΕΔΩ.