Την Πέμπτη 25/4/24 και ώρα 18.00, θα πραγματοποιηθεί  στo σχολείο μας η δεύτερη Εαρινή

Συναυλία των Μουσικών Συνόλων, στην οποία θα παρουσιαστούν:

Στην Αίθουσα Μουσικών Συνόλων στον 2ο όροφο, η θεατρική παράσταση:

«Άμλετ, μία πρόβα»

Στο Αμφιθέατρο, τα ακόλουθα σύνολα:

Σύνολο Πνευστών Λυκείου / Μπαντίνα / Συμφωνική Ορχήστρα / «Class enemy»

(θεατρική παράσταση) / οι Λυριστές της Βιβλιοθήκης / Σύνολο Ακορντεόν / Καθαριστικό

Σύνολο / Καμεράτα Μούσα.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα!

Την Τετάρτη 17/4/24 και ώρα 7μμ θα πραγματοποιηθεί  στην αίθουσα συναυλιών του σχολείου μας η πρώτη Εαρινή συναυλία των μουσικών συνόλων στην οποία συμμετέχουν τα εξής σύνολα:

Ορχήστρα+Χορωδία παραδοσιακής μουσικής
Έλευση
Σύνολο κρητικής μουσικής
Ρεμπέτικο σύνολο
Έθνικ σύνολο
Σύνολο "Σύγχρονο ελληνικό τραγούδι"

Σας περιμένουμε για να μοιραστούμε όλοι μαζί τον κόπο και την δημιουργία των μαθητών μας.

Η συναυλία που έδωσαν η Ορχήστρα και η Χορωδία παραδοσιακής μουσικής στην διαδικτυακή εκπομπή " Ενορία εν δράσει".

Το Μουσικό Σχολείο Αθήνας διοργανώνει το 2ο  Jazz Festival Μουσικών Σχολείων Αττικής. Πρόκειται για την ετήσια συνάντηση Μουσικών Συνόλων Jazz, η οποία φέτος θα πραγματοποιηθεί στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων το Σάββατο και την Κυριακή, 24 και 25 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα18:00.

Ειδικότερα, τα Σύνολα Jazz των πέντε Μουσικών Σχολείων της Αττικής (Μουσικά Σχολεία Αθήνας, Αλίμου, Ιλίου, Παλλήνης και Πειραιά), συναντώνται επί σκηνής στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων, Αεριοφυλάκιο 1 - Αμφιθέατρο Μιλτιάδης Έβερτ, παρουσιάζοντας ένα χαρακτηριστικό δείγμα από τη σπουδαία δουλειά που γεννιέται μέσα στα Μουσικά Σχολεία. Συνολικά θα εμφανιστούν 13 Μουσικά Σύνολα και περί τους 300 μαθητές. Στα Σύνολα αυτά θα συναντήσουμε την πλέον αναγνωρίσιμη Jazz σύνθεση - δηλαδή τύμπανα, κοντραμπάσο, κιθάρα, πιάνο - καθώς και ηλεκτρικά σχήματα με φωνή και πνευστά (σαξόφωνο, τρομπέτα, τρομπόνι κ.ά.), μικρές ορχήστρες πνευστών, αλλά και μεγάλη 70μελή ορχήστρα πνευστών που θα συμπράξει με Jazz Σύνολο.

Δύο βίντεο από πρόβες μαθητών ενός συνόλου Jazz του Σχολείου μας.