Πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκδρομή της περιβαλλοντικής ομάδας τους σχολείου μας στον Κιθαιρώνα από τις 31/3/2023 μέχρι.2/4/2023.

Η διαμονή έγινε στο καταφύγιο "Β.ΤΣΑΚΟΣ" του ΕΟΣ Ελευσίνας στη θέση Πέταλο του Κιθαιρώνα, σε υψόμετρο 1.090μ, 9.5 χιλ. από τα Βίλια.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τη φύση του βουνού, να παίξουν, να γνωριστούν μεταξύ τους καλύτερα και να κάνουν πεζοπορικές διαδρομές στο βουνό.
Πραγματοποιήθηκαν δύο πεζοπορικές διαδρομές μικρής δυσκολίας.

Η πρώτη διαδρομή διάρκειας 30’ έγινε σε περιχοχή κοντά στο καταφύγιο σε σημείο θέας προς τον Βοιωτικό κάμπο.

Η δεύτερη διαδρομή διάρκειας 3 ωρών έγινε προς τον αυχένα και την περιοχή «Τρεις κορυφές» σε υψομέτρο 1300.

Στις 2/4/2023 οι μαθητές επισκέφθηκαν το Φρούριο Αιγοσθένων στο Πορτο Γερμενό και στη συνέχεια αναχώρησαν για την Αθήνα.

Ως προς το θέμα μελέτης της περιβαλλοντικής ομάδας, οι μαθητές έθεσαν σε λειτουργία την συσκευή που κατασκεύασαν για την μέτρηση των  αιωρούμενων σωματιδίων PM10, PM25, PM1. Η συσκευή κατέγραψε μετρήσεις από τις  18:00 την Παρασκευή 31/3/2023 και για 8 περίπου ώρες. Οι  μετρήσεις  αφορούσαν στην ποιότητα του αέρα στον εσωτερικό κι εξωτερικό χώρο του καταφυγίου.

Μπορείτε να δείτε ΕΔΩ λεπτομέρειες από την εκδρομή και από τις μετρήσεις που καταγράφησαν.