Την 1 Φεβρουαρίου, για ακόμα μια φορά και μετά από τιμητική πρόσκληση του εφημερίου του Ιερού Ναού Αγίου Τρύφωνος Ακαδημίας Πλάτωνος, πατρός Νεκταρίου, ομάδα μαθητών του σχολείου μας μετέβη στον πανηγυρίζοντα ιερό ναό όπου, με χοράρχη τον καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής του σχολείου μας κ. Γεώργιο Προκοπίου, έψαλε κατά τον Όρθρο και την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου κυρίου Ιεροθέου, ο οποίος επαίνεσε και συνεχάρη τα παιδιά μας. Μετά την Θεία Λειτουργία επακολούθησε κέρασμα στον χώρο του Ναού, κατά τη διάρκεια του οποίου ο π. Νεκτάριος ευχαρίστησε ιδιαίτερα τα παιδιά και τον καθηγητή τους για την πρόθυμη αποδοχή της πρόσκλησης, τους προσέφερε δώρα ως ανταπόδομα και ανανέωσε την πρόσκληση για την ίδια ημερομηνία της επόμενης χρονιάς, κατά την εορτή του Αγίου. Το μουσικό σύνολο βυζαντινής μουσικής του σχολείου μας, εξελισσόμενο διαρκώς ποιοτικά και ενισχυόμενο αριθμητικά, προγραμματίζει την κάλυψη της ετήσιας πανηγύρεως του ενοριακού μας ναού και για τα επόμενα έτη.